Sam Taylor54 said:I grab the MVP's Pro Whey 3 g, the 32oz tub, for $67. Honestly, can't complain about the price... Ingredients look decent enough for an amateur like me, and I haven't heard anything bad about this stuff. Flavor is just a bit "off." I went with Chocolate Brownies, but it’s nothing like actual chocolate. It's drinkable though... I'm used to it now. Adding some glucose makes it better 🙂
It should probably have more of a cookie flavor 😁
That's a pricey buy for you. I picked it up before for $117. Don't bother buying in the US... they'll rip you off on the margins
Of course... besides, you're getting protein in with every meal anyway, so this powder stuff isn't even different except that it hits your system faster after a workout—if we're talking about WHEY. Forget all that nonsense like L-carnitine and whatever else... just wasting money. Just train and eat.